SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ CARITAS 2013

2014-01-15 10:31

Świetlica Socjoterapeutyczna Caritas Diecezji Radomskiej

Sprawozdanie za  rok 2013

W roku 2013 z pomocy w świetlicy skorzystało 89 dzieci

4-5 latki           -23 dzieci

6-10lat             -22 dzieci

11-13lat           -32 dzieci

14-18lat           -12 dzieci

 

W placówce podejmowano następujące zadania:

1. Rozwój intelektualny wychowanków – codziennie wychowankowie mieli możliwość skorzystania z pomocy wychowawców i wolontariuszy w zakresie odrabiania zadań szkolnych. Pomoc w nauce stanowi największą część dziennego czasu. Dzieci mają duże trudności w nauce.

2. Zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej. Wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach posiadają zalecenia z Poradni Psych.-Ped. dotyczące prowadzenia dodatkowych działań związanych z zaburzeniami w zakresie czytania i pisania. Zajęcia dotyczyły usprawniania funkcji manualnych, wzrokowych, słuchowych; usprawniania techniki czytania i pisania; obejmowały ćwiczenia utrwalające pisownię; ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej; obfitowały w zabawy edukacyjne, gry planszowe i komputerowe. Ponadto pedagog udzielał rodzicom wskazówek dotyczących pracy z dzieckiem oraz pomagał w uświadomieniu i kształtowaniu właściwych postaw wychowawczych.

3.Zajęcia socjoterapeutyczne- Celem zajęć było uruchomienie procesów psychokorekcyjnych  ukierunkowanych na eliminowanie lub na zmniejszanie zaburzeń  zachowania u dzieci i młodzieży. Zajęcia zorganizowane były dla dzieci i młodzieży w okresie dorastania, borykających się z problemami osobistymi i trudnościami życiowymi.

4. Stymulowanie twórczej aktywności wychowanków:

Zajęcia plastyczne. Podczas zajęć zrealizowano tematykę: malowanie jajek, baranki z masy solnej, szycie ręczne jajek z filcu i baranków, wstążek, malowanie desek, palmy wielkanocne, pisanki na balonach, malowanie ręczne szkła, kartki świąteczne, dekoracje na okna, biżuteria, ludziki z szyszek i muszelek, anioły z deseczek, świeczniki ze szkła, malowanie szyszek, anioły z filcu, z masy solnej, ozdoby świąteczne, bombki z cekinami i malowane ręcznie,

Prace podopiecznych były prezentowane na kiermaszach.

Zajęcia kulinarne „Mały Kucharz” –ptysie, ciasteczka owsiane, pizza, zapiekanki, hot-dog, hamburgery, Ciasto czekoladowe, deser z herbatników, snikers, andruty, kakao, galaretka z bitą śmietaną, babeczki dla mamy, spaghetti, babki z budyniem i czekoladą oraz z brzoskwiniami i bitą śmietaną,  hot-dogi, pizza, rafaello i gorąca czekolada, szarlotka tutti-fritti, zapiekanki, galaretki.

Zajęcia z języka angielskiego -dla wszystkich dzieci w dwóch grupach wiekowych przez cały rok dwa razy w tygodniu odbywały się zajęcia wyrównujące i uzupełniające wiedzę szkolną

Zajęcia sportowe– były prowadzone  na boisku przy świetlicy, oddzielne dla dwóch grup wiekowych. Zajęcia obejmowały gry zespołowe: piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, a także gry i zabawy rekreacyjne i ćwiczenia ogólnorozwojowe, tenis stołowy, piłkarzyki, bilard siłowe, tenis stołowy, gry sprawnościowe, zbijak, zabawy gumą i skakanką, trampolina, ćwiczenia równoważnia, ciuciu-babka

       Zajęcia komputerowe – doskonalenie umiejętności informatycznych. Prowadzone raz w tygodniu. Zagadnienia programowe dotyczyły konfiguracji programu Microsoft Office, wyszukiwania informacji, sposobów komunikacji, posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym, tworzenia tabel, wykonywania prezentacji, pracy w Power Point, posługiwania się pocztą elektroniczną, itp. Umiejętność posługiwania się zasobami informatycznymi pozwoliła dzieciom nabrać pewności siebie oraz zwiększyła ich poczucie własnej wartości i umiejętności.

5.  zajęcia rekreacyjne kształtujące intelektualnie, kulturowo czy rozwojowo

·        Wspólne czytanie książek na głos -wiersze J.Brzechwy, J.Tuwima. Opowieści z Narni-stara szafa,

·        Wspólne śpiewanie

·        Mini turniej tenisa stołowego i bilarda

·        Mini mam talent

·        Wyjścia na kręgielnię, na lodowisko i na basen

·        Wyjście do McDonaldsa x2

·        Zabawy na śniegu,

·        Zabawy z chustą klanzy,

·        Wyjazd na narty do Bałtowa, Niestachowa x2

·        Kino „Zemsta Futrzaków”, „Duże dzieci”, „Zambezja”, „ Mali agenci”, „Potwory i spółka”, „Uniwersytet potworny”, „Hoop”, „Samoloty”, Smerfy”, „Niekończąca się opowieść”

·        Wspólne wyjście na Uliczkę Tradycji

·        Dyskoteki, andrzejki i sylwester,

·        Olimpiada Sportowa

 • Z kart historii- święto Konstytucji 3 maja
 • Z okazji 11 listopada przygotowaliśmy spotkanie patriotyczne dla dzieci i rodziców

·        Spotkanie z Św. Mikołajem

·        Przedstawienie wigilijne

 • Konkurs recytatorski „Poezja o św.Franciszku”
 • Zbiórka w Realu
 • Wywiad radiowy o wakacjach i świetlicy na potrzeby Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”
 • Zbiórka Tornister pełen uśmiechu”

·        Udział we Mszy Św w rocz. śmierci ks.bp Jana Chrapka i pomoc w rozprowadzaniu kalendarzy

·        Msze św., spowiedź raz w miesiącu. Wspólna modlitwa, droga krzyżowa, modlitwa różańcowa

·        Spotkanie wielkanocne

·        Wspólne wyjście na cmentarz

 • Prezentacja prac podczas kiermaszy dla pracowników urzędu miasta Gminy Miasta Radomia Avivy, Edipresse, dla nauczycieli, pracowników, wolontariuszy i zaproszonych gości Caritas

6. Kształtowanie umiejętności interpersonalnych.  Zagadnienia dotyczące kształtowania sfery emocjonalnej i wolicjonalnej, relacji, komunikacji między ludzkiej były podejmowane, na co dzień, jak również na zebraniach wychowawczych w grupach i podczas zajęć socjoterapeutycznych.

7. Usamodzielnianie. Wychowankowie podejmowali prace porządkowe na terenie świetlicy, przygotowywali posiłki, pomagali w pracy z młodszymi dziećmi.

8. Uwrażliwianie na religijne, duchowe i moralne aspekty życia człowieka. Wychowawcy prowadzili cotygodniowe spotkania wychowawcze w grupach podejmujące bieżące zagadnienia. Zorganizowaliśmy wspólne z rodzicami Spotkania Świąteczne wraz z Mszą Św. z okazji Świąt Wielkiej Nocy oraz Bożego Narodzenia. Raz w miesiącu w pierwszy czwartek miesiąca dzieci miały możliwość skorzystania z sakramenu pokuty i pojednania oraz sprawowana była Msza Św., Wspólnie uczestniczyliśmy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w parafii NSJ.

9. Dożywianie dzieci – każdego dnia przygotowywane były posiłki dla dzieci . Posiłki refundowane były częściowo przez GMR-ARKA oraz Caritas Polska -Dożywianie z Carrefour.

10. Organizacja ferii zimowych i wypoczynku letniego

Ferie zimowe– zorganizowany został wypoczynek w mieście.

-Dyskoteka karnawałowa

-Wyjście na kręgle

-Wyjście do kina „Zemsta Futrzaków”, „Duże dzieci”, „Zambezja”

-Bitwa śnieżna

-Basen

-Lodowisko

-Narty w Bałtowie i Niestachowie

-oraz gry, zabawy i konkursy na świetlicy

Wakacje - Zorganizowany został wypoczynek letni w formie kolonii z programem profilaktyki uzależnień dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Podróż Odkrywców” w terminie od 1-12.08.2013  W wypoczynku wzięło udział 40 dzieci. Kolonia miała miejsce w Jastrzębiej Górze.

 Program kolonii przebiegał pod hasłem „Podróż Odkrywców”  i obejmował:

-Realizacja programu profilaktyki uzależnień

 • Podróż w głąb siebie-integracja grupy, budowanie poczucia bezpieczeństwa uczestników w grupie kolonijnej oraz o kształtowanie umiejętności nazywania własnych uczuć, samooceny
 • Podróż do przeszłości-jakim jestem człowiekiem- kształtowanie wyobraźni twórczej oraz umiejętności różnicowania tego, co było od tego, co jest
 • Podróż  na bezludną wyspę-ukazanie znaczenia przyjaźni w życiu człowieka,  poznanie własnych możliwości, kształtowanie wyobraźni twórczej
 • Podróż z piratami-dawać czy brać –pomoc w zrozumieniu, że są osoby, które mnie kiedyś skrzywdziły, których nie lubię, pomoc w nazywaniu negatywnych emocji i odkrywaniu jak sobie z nimi radzić
 • Podróż na pole bitwy- dobro czy zło -sztuka odmawiania tym, którzy zachęcają do złego
 • Podróż marzeń-swobodne wyrażanie uczuć, myśli i pragnienia, poznawanie siebie
 • List z podróży-kształtowanie prawidłowej komunikacji z rodzicami .
 • Podróż odkrywców-umiejętność planowania swojej przyszłości oraz współdziałania w zespole
 • Podróż do „Małej Ojczyzny”-rozbudzanie tożsamości narodowej, poznawanie nowych zakątków naszej Ojczyzny.
 • Podróż z wyprawy- drogowskazy życia

-organizację zajęć rekreacyjnych, integracyjnych i opiekuńczo –rozwojowych:

 • Zajęcia sportowe: Igrzyska Sportowe, mecze piłki siatkowej i plażowej, turniej tenisa stołowego,
 • Dyskoteki
 • Ognisko z pieczeniem kiełbasek
 • Plażowanie, kąpiele morskie, gry zabawy konkursy na plaży,
 • Zajęcia plastyczne- tajemnice bursztynu-połączone ze zbieraniem bursztynów po zmroku i przygotowywaniem prac pamiątkowych z bursztynów
 • Zajęcia taneczne-układy i pokazy taneczne
 • Konkursy z nagrodami: konkurs czystości pokoi, konkurs na najlepszego przyjaciela, konkurs na najlepszych tancerzy, konkurs zdobytej na koloniach wiedzy, konkursy sprawnościowe i wytrzymałościowe, konkurs talentów. Wszystkie dzieci zdobyły jakieś wyróżnienia i zostały nagrodzone.
 • Olimpiada wiedzy kolonijnej
 • Chrzest kolonijny
 • Pogodne wieczory

 

-organizacja wycieczek przyrodniczo-krajoznawczych

 • Piesza wycieczka brzegiem morza do Latarni Morskiej Rozewie i muzeum latarnictwa.
 • Wycieczka do Trójmiasta i Westerplatte-zwiedzanie historycznej dzielnicy Gdańska ze starym portem i symbolem trójmiejskiej metropolii – Żurawiem. Spacer Długim Targiem, fontanna Neptuna i Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta i Arsenał oraz największa ceglana świątynia Europy – kościół Najświętszej Marii Panny ze słynnym zegarem astronomicznym, Westerplatte przybliżające początek II wojny światowej i dzielną obronę Półwyspu. W Gdyni zwiedzanie portu i Akwarium Gdyńskiego z ponad tysiącem okazów morskich i wodno-lądowych pochodzących z różnych rejonów świata.
 • Wycieczka na Półwysep Helski i do Fokarium - zapoznanie się z historią życia fok, (problemy ochrony przyrody Bałtyku oraz pokaz medyczny podczas karmienia fok).
 • Wycieczka do Władysławowa do Ocean Parku i rejs statkiem po Morzu Bałtyckim
 • Wycieczka do Szymbarku- prawdziwy Dom Sybiraka, zrekonstruowany łagr sowiecki, bunkier Ptasia Wola, Największy Fortepian Świata, Dom do Góry Nogami.

-spotkania prozdrowotne:

Ø      Omawianie zasad bezpiecznego wypoczynku na koloniach, zachowania podczas wycieczek, zabaw na terenie ośrodka, itp.

Ø      Wszyscy podopieczni uczestniczyli w konkursie czystości pokoi. Codzienna kontrola motywowała uczestników do dbałości o czystość i higienę osobistą oraz czystość zamieszkiwanych pomieszczeń. Przy tej okazji mieliśmy możliwość rozeznania, które dzieci mają wpojone podstawowe zachowania higieny, a które nie są wdrożone do tych zachowań.   

11. Podejmowanie pracy z rodzicami W celu umożliwienia dzieciom przebywania w uporządkowanym środowisku rodzinnym organizowane były spotkania organizacyjne na terenie świetlicy oraz z okazji świąt. Rodzice aktywnie włączali się w życie świetlicy poprzez pomoce porządkowe a także wypieki na spotkania. Chętnie podziwiali prace wykonane przez wychowanków.

12. Współpraca z pedagogami szkolnymi, z CAL-em, MOPSem przez cały rok utrzymujemy kontakt z pedagogami szkolnymi, omawiana jest sytuacja szkolna i rodzinna dzieci.

 

Świetlica realizowała zadania wspierane przez :

1.    Prezydenta Miasta Radomia (GMR)

2.    Zarząd Województwa Mazowieckiego ( MCPS) 

3.    Wojewodę Mazowieckiego (MUW)