Wycieczka do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Nadleśnictwie Marcule - 9 maja 2009 r.

2009-05-16 19:32

W ramach projektu "Zaprzyjaźnij się z nauką" pojechaliśmy do Marcul. Najpierw autobusem do Iłży, a później kolejką wąskotorową do Nadleśnictwa Marcule. Jazda kolejką stanowiła wielką atrakcję. Trasa jest zlokalizowana wzdłuż szosy, mogliśmy więc pozdrawiać wszystkich przejeżających swoimi samochodami. Odpowiadali nam dźwiękiem klaksonu, przyjaznym gestem dłoni. Wszystkie oznaki zainteresowania wprawiły nas w bardzo doby humor.

W nadleśnictwie zostaliśmy bardzo mile i gościnnie przyjęci. W ciągu kilku godzin zdążyliśmy: oglądnąć film edukacyjny o pracy leśników, podglądnąć pod mikroskopem budowę owadów, obejrzeć izbę przyrodniczo-leśną w której zgromadzono eksponaty zwierząt, pospacerować po rozległym arboretum - tam wspólnie budziliśmy przepiękny dąb Marcel, podziwialiśmy różnorodne gatunki drzew i krzewów z całego świata, płoszyliśmy żaby i w zadumie oglądaliśmy kilkuletni dąb, który wyrósł z nasionek poświęconych przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Mieliśmy okazję poznać wnętrze wozu strażackiego, który uczestniczył w wielu akcjach gaśniczych. Był też czas na aktywność sportową. Główną atrakcją było przeciąganie liny i spacerek z kijkami do nordic walking. Zwieńczeniem naszego pobytu było ognisko z kiełbaskami.

Serdecznie dziękujemy Panu Leśniczemu Radosławowi Koniarzowi oraz Panu Jackowi - wolontariuszowi, który pokochał las i to miejsce, rzeczywiście wyjątkowe!